SBSde Yedek Liste Skandalı

 SBS'de son tercihlerine yerleşen çok sayıda öğrencinin, hemen bir üstündeki tercihler yerine 1, 2 ve 3’üncü sıradaki tercihlerinin yedek listelerinde bulunması kafa karışıklığına neden oldu.

'Merhabalar ,

Kızımın yerleştirmeye esas puanı 453,353 ve en yüksek puanlı okul 1.tercih olmak üzere puan sırasına göre yaptığımız tercihlerinden 6.sıradaki okula yerleşti. Yedek sırası ise klavuzda belirtilen sistemle ilgisiz yapılmış. 3-4-5. tercihlerinde yedek olması gerekirken 1-2-3. tercihlerine yedek yapılmış, daha düşük puanla alan 4 ve 5. tercihlerinde ise kazanamadınız denmiş.Kızımın bu puanıyla öncelikli olarak yedek sırasına alınması gerektiği 4 ve 5. sıradaki tercihlerine, kızımdan daha düşük puanla 2 öğrenci yedek olarak kabul edilmiş. Bu sadece benim belirleyebildiğim kısmı. Mutlaka ki çok daha fazlası vardır.Olayı daha net görebilmeniz açısından her üç öğrencinin tercih listelerinin resimlerini ekte gönderiyor, sesimizi duyuracağınızı ümid ediyorum.
Saygılar.'

 

 

 

 

'Bugün açıklanan OGES''te yedek yerleştirmelerde sorun olduğunu düşünüyorum.  Şöyle;  468 puanlı öğrenci, tercih ettiği anadolu lisesinde yedek listeye dahi giremezken, 454 puanlı öğrenci aynı okulun yedek listesinde 400. dür. Yine yeğenim 463 puanla Antalya Anadolu Lisesi, Adem Tolunay Anadolu Lisesi, Hacı Melike Mehmet Bileydi Anadolu Lisesi, MEtin Nuran Çakallıklı Anadolu Lisesini tercih etmiş ve hiç bir okula yerleşememiştir. Buraya kadar normal. Ama yedek liste yapılırken girme ihtimali en fazla olan Metin Nuran Çakallıklı Anadolu Lisesine "kazanamadınız" diye ibare yazıp diğer girme ihtimali düşük olan anadolu liselerine yedek listeden 200 ve üzerinde liste vermiştir. Yedek liste verilirken girme ihtimali olan anadolu lisesine niçin yedekleme ondan başlanmamıştır? Ben bunun şahibeli olduğunu düşünüyorum. Araştırmacı gazeteciliğinize ve eğitime bakış açınıza güvenerek bunu araştırmanızı rica ediyorum.'

 

www.egitimajansi.com
Yayınlanma Tarihi: 18-08-2012